Vplyv vody na ľudské zdravie bol už starým Grékom, Egypťanom a Rimanom dobre známy. Už v staroveku ľudia hľadali horúce pramene, v ktorých nachádzali liečivé účinky kúpeľov. Hydroterapia sa rýchlo stala dôležitou súčasťou tradičnej medicíny a dnes ju môžete zažiť aj u vás doma a to vďaka hydromasážnym tryskám vo vírivke.

História hydroterapie v skratke

Už sme spomenuli, že liečivé účinky vody boli známe už v staroveku. Rimania si vážili svoje slávne kúpele a Egypťania sa kúpali vo vode s rozpustenými éterickými olejmi. Dokonca aj v starovekom Japonsku a Číne sa využívali horúce pramene na liečebné účely.

V priebehu stáročí sa význam hydroterapie len zväčšoval vďaka hlbšiemu výskumu a popisu jej účinkov. Vincent Priessnitz ju v roku 1829 prvýkrát použil ako oficiálnu liečebnú metódu v Nemecku. Na konci 19. storočia bola hydroterapia univerzálne uznávaná a v Spojených štátoch amerických sa používala na liečbu rôznych stavov od prechladnutia až po chronické ochorenia.

Dnes existuje mnoho druhov hydroterapie, ktoré si ešte priblížime. Dôležitou informáciou je, že teraz si ju môžete vychutnať aj vo svojom domove vďaka hydromasážnym tryskám vo vírivke

TIP: 7 pozitívnych účinkov víriviek na vaše zdravie

Účinky hydroterapie vo vírivke na zdravie

Pomáha relaxovať telo aj myseľ – Určite poznáte ten blahodarný uvoľňujúci pocit, keď vás masážne trysky vírivky obmývajú vodou. Vaše telo sa úplne uvoľní, či už ide o duševnú alebo telesnú relaxáciu. Hydroterapia pomáha dosiahnuť stav uvoľnenia, ktorý znižuje napätie v tele.

Podporuje prekrvenie organizmu – Pôsobenie hydromasážnych trysiek na telo podporuje prirodzenú cirkuláciu krvi. To zlepšuje okysličenie orgánov a tkanív a zabezpečuje ich optimálnu funkciu. Správne prekrvenie je dôležité aj pre imunitný systém.

Zmierňuje bolesť – Zlepšená cirkulácia krvi v tele vedie k rýchlejšej liečbe a regenerácii unavených a poškodených svalov. Navyše, pobyt vo vode stimuluje produkciu endorfínov, prírodných tlmičov bolesti.

Zníženie úrovne stresu Hydroterapia je skvelý spôsob, ako sa zbaviť stresu, úzkosti a v niektorých prípadoch aj depresie. Uvoľňujúci pocit, ktorý nastáva po pôsobení masážnych trysiek, spolu s produkciou endorfínov, vedie k duševnej relaxácii.

Rôzne druhy hydroterapie

V podstate je hydroterapia liečba vodou, ktorú možno vykonávať rôznymi spôsobmi. Preto nie je prekvapujúce, že existujú rôzne oficiálne druhy hydroterapie. Medzi najčastejšie patria:

  • Saunovanie – populárna aktivita nielen vo Fínsku, ale aj na Slovensku. Pobyt v saune, teda malej miestnosti s vodnou parou pri vysokých teplotách má pozitívne účinky na zdravie.
  • Kúpeľ vo vírivke – veľmi obľúbený a účinný spôsob hydroterapie. Hydromasážne trysky vo vírivke poskytujú celotelovú fyzickú a duševnú relaxáciu, zmierňujú bolesť, posilňujú imunitu a zlepšujú spánok a náladu.
  • Plávanie – aj samotné plávanie je formou hydroterapie, či už v bežnom bazéne alebo v bazéne typu swim spa. Plavecký tréning pomáha posilňovať zdravie, relaxovať a zrýchľuje regeneráciu.
  • Kúpele – komplexný liečebný proces, ktorý zahŕňa využitie vody vo forme masáží, liečivých prameňov, vonných olejov, vodnej pary a ďalších techník.

Ako vidíte, hydroterapiu si môžete užiť rôznymi spôsobmi. Dôležité je, že takýto pôsobenie vody na telo má prospešné účinky na celkové zdravie. Aká forma hydroterapie je vám najbližšia?