Čo je to swim spa sme si už povedali, aj to aký je medzi ním a vírivkou rozdiel. Pozrime sa ale ako Swim spa bazén môžete využiť. Nielen na rekreáciu a relax, ale aj na plavecký tréning. Je to ideálny prostriedok na relaxáciu a starostlivosť o zdravie. Plávanie prináša mnoho výhod. Tu je prehľad najvýznamnejších. 

Aké teda bonusy pre zdravie vie priniesť plávanie a pobyt vo vode? Spísali sme pre vás týchto pár bodov, ktoré vás veríme, že presvedčia o výhodách plávania a swim spa.

Posilňuje kardiovaskulárne zdravie 

Srdce je centrálnym orgánom našej kardiovaskulárnej sústavy a zohráva nenahraditeľnú úlohu pre naše zdravie. Plávanie má obrovský význam pre kardiovaskulárne zdravie. Znižuje krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia. Okrem toho stimuluje cirkuláciu krvi a zlepšuje krvný obeh v tele. Pomáha tiež redukovať stres, ktorý je spojený so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych problémov.

Znižuje riziko cukrovky

Plávanie je prospešné aj pre pacientov s cukrovkou druhého typu a prispieva k prevencii tohto ochorenia. Pomáha udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, čo je dôležité pre celkové zdravie a predchádzanie komplikáciám. Tiež umožňuje lepšiu reguláciu hladiny krvného cukru. Plávanie je šetrné ku kĺbom, čo je pre mnoho pacientov s cukrovkou ďalšou výhodou.

Zníženie stresu

Plávanie je skvelým spôsobom, ako znižovať hladinu stresu. Vyplavuje endorfíny, známe ako hormóny šťastia, a zároveň redukuje produkciu stresového hormónu kortizolu. Pomáha uvoľniť telo a myseľ. Po plávaní sa cítime relaxovaní a spokojnejší.

Efektívne pri chudnutí

Ako sme už spomenuli vyššie, plávanie je účinné pri chudnutí, pretože zapája celé telo a spaľuje kalórie. Odpor vody stimuluje fyzickú aktivitu a zvyšuje spaľovanie kalórií. Pravidelný plavecký tréning je skvelým spôsobom udržiavania zdravej telesnej hmotnosti a dosiahnutia úspechu pri chudnutí.

Zmierňuje bolesti pri artritíde a bolesti chrbta

Aktívne plávanie prispieva k zlepšeniu cirkulácie krvi v našom tele, čo má pozitívny vplyv na fungovanie orgánov. Správne prekrvené a okysličené orgány majú lepšiu regeneračnú schopnosť. Tento fakt má zvláštny význam pri rôznych druhoch bolesti, pretože dobrá cirkulácia pomáha potláčať stuhnutosť svalov a kĺbov, čím sa zároveň zmiernuje bolesť. Toto je obzvlášť prospešné pre ľudí trpiacich artritídou a podobnými ochoreniami, napríklad bolesťou chrbta. Plávanie je tiež odporúčané lekármi pre pacientov s problémami platničiek, keďže táto forma fyzickej aktivity pomáha aj pri tejto diagnóze.

Okrem toho, ako sme už spomenuli v súvislosti s cukrovkou, plávanie je šetrné ku kĺbom. Voda znižuje tlak na kĺby v porovnaní s niektorými cvičeniami na pevnine. Naopak, plávanie zvyšuje flexibilitu kĺbov a celkovú pohyblivosť. Navyše, plávanie prispieva k posilneniu tela, čo je dôležité pre jeho optimálne fungovanie.

Vidíme teda, že výhody plávania sú viac než dostatočné. Okrem relaxácie a zlepšenia celkového zdravia, plávanie pozitívne ovplyvňuje aj našu psychiku. Nie je nič lepšie ako po náročnom dni sa ponoriť do vlastného swim spa bazéna a preplávať si niekoľko dĺžok. Tým nielenže staráme sa o naše fyzické zdravie, ale aj vyhrievame našu dušu.