O liečivých účinkoch vody vedeli už staroveké civilizácie.

Otec medicíny Hippokrates rozsiahlo písal o horúcich aj studených kúpeľoch a ich vplyve na ľudské zdravie. Rimania boli zanietení stavitelia a priaznivci kúpeľov. V starom Japonsku veľmi rýchlo objavili liečivé účinky termálnych prameňov, ktoré sa stali overenou metódou tradičnej medicíny.

Hydroterapia, alebo, ak chcete, vodoliečba, má výsostné postavenie aj dnes. Lekári pravidelne nariaďujú pobyty v kúpeľoch, o benefitoch studených spŕch či, naopak, relaxačných kúpeľoch s bublinkami tiež netreba diskutovať.

Voda jednoducho dokáže liečiť. Je však dôležité vedieť, ako z jej účinkov vyťažiť čo najviac.

Existuje viacero typov hydroterapie, spomeňme napríklad populárny Kneippov kúpeľ, vodný aerobik, alebo hydromasáž v našich luxusných vírivkách. V tomto texte si opíšeme tie najdôležitejšie.

Typy hydroterapie

1.   Hydromasáž vo vírivke

Azda nikoho neprekvapí, že začíname práve vírivkami. Tie sú totiž stelesnením hydroterapeutického komfortu. V jednom zariadení si môžete dopriať hneď viacero procedúr, z ktorých každá využíva liečebný účinok vody.

Hydromasáž pod tryskami pomáha uvoľniť svalstvo, urýchľuje jeho regeneráciu po fyzickom výkone či zranení, tlmí prípadnú bolesť, zlepšuje krvný obeh a potláča nepríjemné príznaky artritídy.

Okrem toho preukázateľne prispieva k zlepšeniu nálady a zníženiu hladín stresového hormónu kortizolu. Uvoľňuje totiž nielen svalstvo, ale aj psychiku, prináša pocity pokoja a harmónie. Takáto celotelová regenerácia vás zároveň lepšie pripraví na spánok, ktorý prichádza rýchlejšie a je kvalitnejší.

Vedeli ste, že?

Naše luxusné vírivky boli vyvinuté v spolupráci so špičkovými fyzioterapeutmi. Pod ich dozorom sú navrhnuté masážne trysky – ich umiestnenie, počet a pôsobenie. Rovnako, ako masér pri procedúrach používa celú ruku a nie iba jeden prst, aj vírivá masáž musí byť komplexná a pôsobiť tam, kde je to potrebné. Trysky v našich vírivkách sú teda umiestnené a navrhnuté s ohľadom na čo najväčší komfort a hydroterapeutický zážitok.

TIP: Hydroterapia a luxusné vírivky ROYAL SPA

2.   Kontrastná hydroterapia

Zahŕňa striedanie využívania teplej a studenej vody. Môžete si ju dopriať v rôznych podobách, najpraktickejšie v sprche. Najprv na seba pustíte teplú vodu, necháte ju pôsobiť a potom na rovnaký časový interval prepnete na studenú. Prestriedajte ich aspoň dvakrát-trikrát, aby ste z kontrastnej hydroterapie vyťažili čo najviac.

Horúca voda pomáha uvoľniť svaly a zvýšiť prietok krvi, zatiaľ čo studená znižuje zápal a osviežuje. Táto metóda je obzvlášť účinná pri regenerácii a zraneniach, významne zlepšuje krvný obeh a stimuluje imunitný systém.

3.   Bazénová terapia

Zahŕňa cvičenia vykonávané v bazéne, existuje ich celé spektrum – vodný aerobik, chôdza/beh vo vode, kardio cviky, vodný tanec, Zumba a, samozrejme, staré známe plávanie.

Vztlak a nadnášavý efekt vody ju predurčujú na rehabilitáciu, liečbu artritídy, chronickej bolesti, ale aj neurologických stavov. Plávanie je perfektným spôsobom na zlepšenie celkovej fyzickej kondície, ale aj vhodná pohybová aktivita pre ľudí s bolesťami chrbtice či kĺbov.

Bazénová terapia je často súčasťou rôznych fitness a wellness programov, kedy priamo nepotrebujete liečiť, ale chcete si utužovať či chrániť zdravie. Efektné na danú terapiu je napríklad vyskúšať aj swim spa

4.   Parné kúpele a sauny

Pri tomto druhu hydroterapie je telo vystavené pare, suchému teplu, alebo infra žiareniu, čo podporuje rozširovanie ciev (tzv. vazodilatáciu). Krv vtedy cirkuluje efektívnejšie, lepšie zásobuje jednotlivé orgány a tkanivá živinami.

Tieto praktiky efektívne detoxikujú telo, uvoľňujú svaly, zlepšujú krvný obeh z dlhodobého hľadiska a ocenia ich tiež astmatici a alergici, keďže prečisťujú aj dýchací systém.

Vedeli ste, že okrem luxusných víriviek v našej ponuke nájdete tiež kvalitné a kompaktné infrasauny.

Poskytujú dokonalý komfort, v závislosti od modelu aj pre viacero osôb súčasne. Pôsobením infra žiarenia dochádza k vyplavovaniu toxínov z tela, vrátane ťažkých kovov. Dokážu tiež naštartovať chudnutie, svalovú a kostnú regeneráciu, prečistia a vypnú pokožku a, prirodzene, prinášajú pohodu aj vašej mysli.

5.   Ľadová hydroterapia

Určite ste už počuli o tzv. ľadových medveďoch – nadšencov kúpania v extrémne nízkych teplotách. Nie je to len “pre srandu”, ľadová hydroterapia má mnoho benefitov pre ľudské zdravie.

Ponorenie tela do studenej vody je perfektným spôsobom na zníženie bolesti a zápalu svalov po intenzívnej fyzickej aktivite. Často ju preto využívajú športovci a fyzicky aktívni ľudia, ktorým značne pomáha urýchliť regeneráciu.

Pobyt v studenej vode tiež pomáha zlepšiť prekrvenie organizmu, stimulovať kardiovaskulárne zdravie, navodiť pocity duševnej pohody a vyplavovať endrofíny. Niet sa čo čudovať, že ľudské ľadové medvede sa po vynorení často usmievajú!

6.   Termálne a minerálne pramene

Môžete sa stretnúť aj s označením balneoterapia. Prírodné pramene sú bohaté na minerály a často sa nachádzajú práve v kúpeľných rezortoch. Rôzne typy vôd môžu mať rozličné účinky na zdravie, ale vo všeobecnosti sú využívané pri obnove a liečbe pohybového ústrojenstva.

Zároveň však môžu aj prečisťovať dýchacie cesty a pomôcť navodiť stav duševnej rovnováhy. V neposlednom rade má obsah minerálov v niektorých prameňoch terapeutické účinky aj pri liečbe kožných ochorení.

7.   Sedací kúpeľ

Zahŕňa sedenie v teplej vode, ktorá pokrýva predovšetkým boky a zadok. Táto terapia sa často odporúča pri stavoch, ako sú hemoroidy, zotavenie po pôrode alebo zápaloch prostaty.

Takúto pokojnú formu hydroterapie si môžete dopriať aj v našich vírivkách. Poskytnú všetko, čo potrebujete: príjemnú teplotu vody, pohodlné ergonomické sedenie a ničím nerušený komfort.

Už 15 minút strávených v niektorom z našich modelov dokáže priniesť citeľné zlepšenie pri problémoch so sedacím ústrojenstvom.

8.   Kneippov kúpeľ

Forma, ktorú vyvinul Sebastian Kneipp, nemecký katolícky kňaz a jeden z priekopníkov hydroterapie.

Princíp spočíva vo využívaní vody pri rôznych teplotách – podobne, ako pri kontrastnej hydroterapii. Najčastejšie sa aplikuje takzvaný Kneippov šliapací kúpeľ

Ten si môžete jednoducho pripraviť aj doma. Vezmite dve vedrá, lavóry či iné nádoby, kde môžete pohodlne dať svoje chodidlá. Jeden naplňte teplou vodou (cca. 40 stupňov Celzia), druhý studenou (maximálne 15 stupňov Celzia).

Chodidlá najprv vložte do teplej vody a prešľapujte na mieste. Robte to asi minútku, potom ich preložte do studenej a opäť prešľapujte. Po minúte naspäť do teplej a tak dookola – najviac z toho vyťažíte, ak sekvenciu zopakujete aspoň 8-10 krát.

9.   Hydro + chromoterapia

V našich luxusných vírivkách si môžete dopriať aj, nazvime to, nadstavbu klasickej vodoliečby. Okrem účinkov vody totiž pri nich pôsobí aj svetlo – odborne ide o chromoterapiu.

Niektoré z našich modelov totiž ponúkajú voliteľné LED osvetlenie – centrálne, celoobvodové pod hladinou, celoobvodové vonkajšie, špeciálne podsvietené rímske fontány či hypnotizujúci vodopád.

Všetky majú jedno spoločné – okrem elegantného dekoratívneho aspektu tiež pôsobia upokojujúco na myseľ. V kombinácii s liečivými účinkami vody predstavujú naozaj komplexnú terapiu, ktorá iba umocní vaše pocity relaxácie a vnútornej harmónie.

Niekedy dokáže zázraky aj “obyčajná” voda.

 Nie nadarmo sa hydroterapia drží v popredí záujmu už celé tisícky rokov. Ak aj vy trpíte zdravotnými komplikáciami, alebo si chcete zdravie, práve naopak, chrániť, máme pre vás riešenie. Pozrite si našu ponuku luxusných víriviek a hydroterapeutický wellness si môžete zriadiť aj na vlastnej záhrade.